Uchwała nr XXIV/157/04
Rady Gminy Kaźmierz
z dnia 27 września 2004 r.

w sprawie: określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz szczegółowych zasad częściowego i całkowitego zwolnienia od opłat, jak również tryb ich pobierania

Na podstawie art. 50 ust. 6 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593 , Dz. U. Nr 99 , poz. 1001 ) , Rada Gminy Kaźmierz uchwala co następuje:

§ 1. Określa się szczegółowe zasady przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz szczegółowe zasady częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również tryb ich pobierania, zawarte w Regulaminie, stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Wykonanie Uchwały powierza się Wójtowi Gminy Kaźmierz i Kierownikowi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaźmierzu.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.


Uzasadnienie do Uchwały nr XXIV/157/04
Rady Gminy Kaźmierz
z dnia 27 września 2004 r.

w sprawie: określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz szczegółowych zasad częściowego i całkowitego zwolnienia od opłat, jak również tryb ich pobierania

W dniu 1 maja 2004 r. weszła w życie nowa ustawa o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 64, poz. 593 z 2004 r. ze zmianami).

Art. 50 ust. 6 ww. ustawy zobowiązuje Radę Gminy do określenia w drodze uchwały szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również tryb ich pobierania.

Realizując delegację zawartą w art. 50 ust. 6 ustawy uchwała określa rodzaje świadczonych usług jak również zasady odpłatności za świadczone usługi opiekuńcze.

Odpłatność uzależniona jest od uzyskiwanego dochodu na osobę w rodzinie, co pozwala rozłożyć koszty usług zarówno na świadczeniobiorcę jak i na gminę.

Podjęcie uchwały jest niezbędne dla właściwej organizacji i realizacji usług opiekuńczych, co pozwala na prawidłowe funkcjonowanie osób wymagających tej formy pomocy w środowisku lokalnym.

Załącznik nr 1 do Uchwały nr XXIV/157/04
Rady Gminy Kaźmierz
z dnia 27 września 2004 r.


Regulamin
odpłatności za usługi opiekuńcze
świadczone przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaźmierzu


  1. W celu zapewnienia niezbędnej opieki osobom, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób w zaspokajaniu codziennych potrzeb bytowych, organizuje się usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania lub stałego pobytu.

  1. Usługi, o których mowa w pkt 1, mają również na celu utrzymanie osoby wymagającej opieki - jak długo jest to możliwe - w jej miejscu zamieszkania.

  1. Zakres i rodzaj potrzeb opiekuńczych ustala Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w oparciu o wywiad rodzinny /środowiskowy/ przeprowadzony przez pracownika socjalnego.

  1. Usługi opiekuńcze obejmują pomoc i opiekę w zakresie:


    1. zaspokajania codziennych potrzeb życiowych:
      - utrzymanie mieszkania w porządku i czystości,
      - dokonywanie zakupów artykułów żywnościowych, środków higieny osobistej i innych artykułów przemysłowych za pieniądze klienta,
      - załatwianie spraw bieżących np. wezwanie lekarza, pielęgniarki, zgłoszenie naprawy urządzeń domowych, dostarczenie leków, opłata czynszu itd.,
      - przygotowanie posiłków /w tym obiadu/ lub dostarczenie obiadów z określonej placówki gastronomicznej,
      - przynoszenie opału oraz palenie w piecu (dot. sezonu zimowego),
      - przynoszenie wody z zewnątrz i wynoszenie nieczystości;

    1. opieki higienicznej:
      - pranie bielizny osobistej, pościelowej, ręczników lub odnoszenie i przynoszenie bielizny z pralni,
      - wykonywanie czynności związanych z utrzymaniem higieny osobistej podopiecznego /mycie osoby niesprawnej fizycznie, prześcielanie łóżka/.
      - zmiana bielizny pościelowej,
      - karmienie osoby niedołężnej,
      - sprawowanie opieki w czasie wizyty lekarza;

    1. zaleconej przez lekarza pielęgnacji:
      - zmiana opatrunków wg zaleceń lekarza,
      - podawanie leków;

    1. zapewnienia kontaktów z otoczeniem:
      - zgłoszenie potrzeby podopiecznego w zakresie innych form pomocy do pracownika socjalnego,
      - spacery.

    2. Specjalistyczne usługi opiekuńcze to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym.

    3. Pomoc w formie usług:

    1. przysługuje osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona,

    2. może być przyznana również osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie nie zamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.

 

  1. Osoby korzystające z usług opiekuńczych zwracają wydatki na udzielone świadczenie, jeżeli dochód na osobę w rodzinie przekracza kwotę kryterium dochodowego z ustawy o pomocy społecznej, według zasad określonych w następujących tabelach:

Tabela 1. Osoby samotne i samotnie gospodarujące


Dochód osoby samotnie gospodarującej w % według kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej – art. 8 ust. 1 pkt 1*

Wysokość odpłatności w %

od wysokości

przyznanego świadczenia

Do 100%

Bezpłatnie

101% - 110%

5%

111% - 150%

10%

151% - 200 %

20%

201% - 250%

40%

251% - 300%

80%

powyżej 300%

100%


Tabela 2. Osoby w rodzinie


Dochód na osobę w rodzinie w %

według kryterium dochodowego na osobę

w rodzinie art. 8 ust. 1 pkt 2*

Wysokość odpłatności w %

od wysokości

przyznanego świadczenia

Do 100%

Bezpłatnie

101% - 110%

10%

111% - 150%

15%

151% - 200 %

30%

201% - 250%

60%

251% - 300%

90%

powyżej 300%

100%


* kryteria dochodowe, o których mowa w art. 8 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o pomocy społecznej podlegają

weryfikacji zgodnie z zasadami określonymi w art. 9 wspomnianej ustawy.

  1. Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w drodze decyzji administracyjnej przyznaje pomoc w formie usług opiekuńczych, ustala ich zakres, okres i miejsce świadczenia oraz wysokość ponoszonych przez świadczeniobiorcę opłat za korzystanie z usług.

  1. W szczególnie uzasadnionych przypadkach na wniosek pracownika socjalnego lub osoby zobowiązanej do odpłatności za usługi, Kierownik może zwolnić częściowo lub całkowicie z ponoszonych opłat na określony czas.

  1. W razie rezygnacji z usług opiekuńczych względnie rezygnacji z usług w wymiarze ustalonym w decyzji, świadczeniobiorca ma obowiązek zgłosić taki zamiar pracownikowi Ośrodka Pomocy Społecznej przynajmniej z 6-dniowym wyprzedzeniem.

  1. Do niniejszego Regulaminu mają również zastosowanie przepisy art. 96 ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r. tj. obowiązek zwrotu wydatków na świadczenia z pomocy społecznej spoczywa na:

    1. osobie i rodzinie korzystającej ze świadczeń z pomocy społecznej,

    2. spadkobiercy osoby, która korzystała ze świadczeń z pomocy społecznej - z masy spadkowej,

    3. małżonku, zstępnych przed wstępnymi osoby korzystającej ze świadczeń z pomocy społecznej (w przypadku, gdy nie dokonano zwrotu przez w/w), gdy dochód na osobę w rodzinie przekracza kwotę kryterium dochodowego.