UCHWAŁA NR XV/93/03
RADY GMINY KAŹMIERZ
z dnia 27 listopada 2003 r.


w sprawie: miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu północno-zachodniego wsi Młodasko-Gorgoszewo


Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139, Nr 41, poz. 412 i Nr 111, poz. 1279; z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 109, poz. 1157 i Nr 120, poz. 1268; z 2001 r. Nr 5, poz. 42, Nr 14, poz. 124, Nr 100, poz. 1085, Nr 115, poz. 1229 i Nr 154 poz. 1804 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 113, poz. 984 i Nr 130, poz. 1112) oraz art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717), w następstwie uchwały Nr XXXI/184/2001 z dnia 26 maja 2001 r. Rada Gminy Kaźmierz uchwala, co następuje:



Rozdział 1

Przepisy ogólne


  1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego rejonu północno-zachodniego wsi Młodasko-Gorgoszewo, zwany dalej planem.

  2. Niniejsza uchwała obowiązuje na obszarze, którego granice określa rysunek zatytułowany “Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego rejonu północno-zachodniego wsi Młodasko-Gorgoszewo dla działek o numerach ewidencyjnych 174/1 i 174/2”, stanowiący jej załącznik.

  3. Miejscowy plan, o którym mowa w ust. 1, stanowi jednoczesną zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Kaźmierz, uchwalonego uchwałą Nr XXV/70/92 Rady Gminy w Kaźmierzu z dnia 19.12.1992 r. (Dz. Urz. Woj. Poznańskiego Nr 3 poz. 23 z dnia 23.02.1993 r.) w części dotyczącej terenu objętego niniejszym planem.


  1. Plan składa się z:

  1. tekstu ustaleń – stanowiących treść niniejszej uchwały;

  2. rysunku planu – stanowiącego załącznik do niniejszej uchwały i jej integralną część.

  1. Oryginał rysunku wykonano w postaci wydruku na mapie w skali 1:2000 oraz w postaci kopii numerycznej.


Planu ustala:

  1. przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania,

  2. zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej,

  3. warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów, a także nieprzekraczalny procent zabudowy,

  4. zasady i warunki podziału terenów na działki budowlane,

  5. szczególne warunki zagospodarowania terenów, w tym zakazy lub nakazy wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego oraz prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody,

  6. inne warunki wynikające z przepisów szczególnych oraz niezbędne dla prawidłowego kształtowania architektonicznego i funkcjonalnego terenów w powiązaniu z istniejącym układem przestrzennym,

  7. tymczasowe sposoby zagospodarowania, urządzania oraz użytkowania terenu,

  8. stawkę opłaty planistycznej.


Ilekroć w uchwale jest mowa o:

  1. zieleni – należy przez to rozumieć nieutwardzony teren o nawierzchni gruntowej, biologicznie czynnej, przeznaczony do pokrycia nasadzeniami w formie drzew, krzewów, roślin okrywowych lub trawy,

  2. nieprzekraczalnej linii zabudowy – należy przez to rozumieć, że wyklucza się lokalizację budynków w obszarze zawartym między tą linią, a linią rozgraniczającą drogi lub ulicy, za wyjątkiem urządzeń infrastruktury technicznej, takich jak kontenerowe stacje transformatorowe, kontenerowe centrale telefoniczne itp. oraz parkingów,

  3. wysokości budynków – należy przez to rozumieć całkowitą wysokość obiektu mierzoną od poziomu terenu do wierzchołka kalenicy lub najwyższego punktu dachu przy dachach płaskich.



Rozdział 2

Przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny

o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania


Linie rozgraniczające terenów, których przeznaczenie ustala niniejszy plan, oraz ich symbole graficzne określa rysunek.


  1. Ustala się przeznaczenie terenów oznaczonych na rysunku symbolem G na cele działalności gospodarczej.

  2. Na terenach, o których mowa w ust. 1:

  1. można lokalizować budynki produkcyjne z zapleczem technologiczno-technicznym, budynki magazynowo-składowe, hurtownie, centra logistyczne oraz budynki administracyjno-biurowe z zapleczem względnie – jako funkcję zamienną – budynki usługowe, w tym użyteczności publicznej,

  2. zakazuje się lokalizowania:

  1. budynków mieszkalnych,

  2. obiektów mogących w znaczący sposób pogorszyć stan środowiska lub których uciążliwość przenika na nieruchomości stanowiące własność osób trzecich.




  1. Ustala się przeznaczenie terenów oznaczonych na rysunku symbolem KDG na cele poszerzenia drogi gminnej.

  2. Ustala się, że droga, o której mowa w ust. 1, posiadać będzie docelowo szerokość w liniach rozgraniczających 12 m, z czego z terenów objętych planem wyznacza się na poszerzenie drogi pas terenu o szerokości 4 m.

  3. Obsługa komunikacyjna terenów objętych planem nastąpi bezpośrednio z drogi, o której mowa w ust. 2.



Rozdział 3

Linie rozgraniczające ulice, place oraz drogi publiczne

wraz z urządzeniami pomocniczymi


Ustala się obsługę komunikacyjną terenów z drogi gminnej KDG.



Rozdział 4

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej

oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury


    1. Ustala się zaopatrzenie w wodę z ujęcia wody i stacji uzdatniania wody w Piesku.

    2. Zasilanie obiektów w wodę wymagać będzie budowy wodociągu oraz rozbudowy i modernizacji stacji uzdatniania wody.

    3. Alternatywnie można doprowadzić wodę z wodociągu grupowego Witkowice – Gaj Wielki – Kaźmierz.

    4. Dopuszcza się możliwość poboru wody z indywidualnych ujęć wody zlokalizowanych na terenach objętych planem po uzyskaniu wymaganych prawem zezwoleń.


    1. Ustala się odprowadzenie ścieków do mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków w okolicach Witkowic poprzez sieć kanalizacji sanitarnej budowanej w systemie grawitacyjno-ciśnieniowym w nawiązaniu do sąsiadujących terenów działalności gospodarczej w Bytyniu z podłączeniem do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej w ulicy Szkolnej i ulicy Pniewskiej w Bytyniu.

    2. Alternatywnie można odprowadzać ścieki sanitarne do planowanej mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków na sąsiednich terenach aktywizacji gospodarczej w Bytyniu, o ile taka zostanie pobudowana.

    3. W zależności od bilansu ścieków przewidzieć należy odpowiednie przekroje rur i wyznaczyć trasy przebiegu kolektorów sanitarnych w drogach lub terenach wyznaczonych na cele infrastruktury technicznej lub w ulicach wewnętrznych po dokonaniu podziałów terenów.

    4. Odprowadzenie ścieków do oczyszczalni ścieków w Witkowicach wiąże się z jej rozbudową o wielkość dostosowaną do ilości zrzucanych ścieków.

    5. W przypadku produkcji ścieków o składzie odbiegającym od składu ścieków bytowo-gospodarczych, to znaczy ścieków o wysokim wskaźniku zanieczyszczenia ścieków (to jest o wysokim biochemicznym zapotrzebowaniu tlenu BZT5, dużym stężeniu związków azotowych, fosforowych itp.) należy je bezwzględnie podczyścić na własnym terenie przed wpuszczeniem ścieków do kanalizacji gminnej.

    6. Do czasu rozbudowy oczyszczalni ścieków do wymaganych gabarytów oraz budowy kanalizacji sanitarnej w najbliższej drodze publicznej, ścieki można gromadzić w szczelnych zbiornikach na ścieki.


    1. Ścieki deszczowe z dachów budynków i nawierzchni utwardzonych należy odprowadzić siecią kanalizacji deszczowej do najbliższego cieku wodnego.

    2. Przed wprowadzeniem wód do cieku należy je bezwzględnie oczyścić w separatorze lub osadniku ścieków deszczowych.

    3. Dopuszczona jest budowa zbiornika odparowującego ścieki deszczowe.


Zasilanie w energię elektryczną terenów działalności gospodarczej nastąpi na warunkach wydanych przez dysponenta sieci energetycznej.



Rozdział 5

Ochrona dóbr kultury


    1. W razie przypadkowego odkrycia obiektów archeologicznych podczas prac ziemnych należy, zgodnie z art. 22 i 24 ustawy o ochronie dóbr kultury, zabezpieczyć znalezisko i zgłosić ten fakt do Konserwatora Zabytków Archeologicznych w Poznaniu.

    2. Przystąpienie do jakichkolwiek prac ziemnych na terenie zabytkowym bez zezwolenia konserwatorskiego podlega sankcjom karnym określonym w wyżej wymienionej ustawie, a także rygorom przepisów o egzekucji świadczeń niepieniężnych, zawartych w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.



Rozdział 6

Lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy

oraz urządzania terenu. Linie zabudowy. Gabaryty obiektów.

Maksymalne i minimalne wskaźniki intensywności zabudowy.


Obowiązuje nieprzekraczalna linia zabudowy usytuowana w odległości 20 m od linii rozgraniczającej planowanego poszerzenia drogi gminnej KDG.


Podczas prac budowlanych należy uwzględnić sąsiedztwo linii telekomunikacyjnej.


Na cele zieleni należy przeznaczyć nie mniej niż 30% powierzchni działki podlegającej zabudowie.


Na cele zabudowy można przeznaczyć nie więcej niż 40% powierzchni działki podlegającej zabudowie.


    1. Zakazuje się sytuowania budynków wyższych niż 12 m.

    2. Plan zezwala na sytuowanie niezbędnych, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, obiektów technologicznych o wysokości do 20 m.



Rozdział 7

Szczególne warunki zagospodarowania terenu


    1. Zgodnie z art. 47 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody (tekst jednolity Dz. U. Nr 99 z 2001 r., poz. 1079 ze zmianami) ochronie podlegają walory krajobrazowe terenów, a w tym istniejąca zieleń i cieki wodne, które należy zachować oraz ukształtowanie terenów, które można w związku z pracami budowlanymi wyłącznie w niezbędnym stopniu przekształcić w obszarach posadowienia budynków i ich bezpośredniego otoczenia.

    2. Zabudowa i zagospodarowanie terenu nie może naruszać naturalnego spływu wód, naturalnego przepływu powietrza ani nie może powodować naruszenia stosunków wodnych.

    3. Należy zapewnić dostęp do cieków wodnych celem umożliwienia ich konserwacji.

    4. Wzdłuż granic terenów działalności gospodarczej, a szczególnie od strony dróg, należy wprowadzić pasy zieleni izolacyjnej o szerokości co najmniej 10 m.


Ustala się obowiązek wykonania badań gruntowych i uzależnienie od ich wyników możliwości lokalizacji budynków.



Rozdział 8

Zasady i warunki podziału terenu na działki budowlane


Zakazuje się podziału terenu na działki o powierzchni większej niż 0,5 ha.



Rozdział 9

Przepisy końcowe


Zgodnie z art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 14 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym, ustala się stawkę procentową, służącą naliczaniu jednorazowej opłaty od wzrostu wartości nieruchomości, w wysokości 0 % z uwagi na to, że teren objęty planem jest własnością gminy Kaźmierz.


Traci moc uchwała Nr XXV/70/92 Rady Gminy w Kaźmierzu z dnia 19.12.1992 r. (Dz. Urz. Woj. Poznańskiego Nr 3 poz. 23 z dnia 23.02.1993 r.) w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Kaźmierz w części dotyczącej terenu objętego niniejszym planem.


Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Kaźmierz.


Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.



Uzasadnienie

do uchwały Nr z dnia

Rady Gminy Kaźmierz


Rada Gminy Kaźmierz podjęła uchwałę o przystąpieniu do opracowania zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Kaźmierz w obrębie terenów położonych po południowej stronie drogi krajowej nr 2 Poznań-Pniewy, celem dokonania zmiany dotychczasowego przeznaczenie terenów z gruntów rolnych na cele działalności gospodarczej.


Projekt planu został uzgodniony z właściwymi organami i instytucjami, a z uwagi na niewielki wreał gruntów rolnych i różnorodność występujących klas gleb nie wymagał uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze.

Projekt planu wraz z prognozą skutków oddziaływania ustaleń planu na środowisko został wyłożony do publicznego wglądu. Do projektu planu zgłoszono .......... zarzutów i ..... protesty, które zostały w projekcie planu (nie) uwzględnione.


Po wyczerpaniu procedury przewidzianej ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym, wobec zainteresowania inwestorów terenami położonymi przy drodze nr 2 Poznań-Pniewy i w związku z potrzebą przystąpienia do realizacji ustaleń projektu planu, należało podjąć uchwałę o jego zatwierdzeniu.