Uchwała Nr XVI/112/03
RADY GMINY KAŹMIERZ
z dnia 22 grudnia 2003 r.

w sprawie: Gminnego Programu Ochrony Środowiska gminy Kaźmierz na lata 2004-2008

Na podstawie:art. 7 ust. 1 pkt 1) ustawy dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62 poz. 558, Nr 113 poz. 984, Nr 214 poz. 1806, z 2003 r Nr 80 poz. 717, Nr 162 poz. 1568) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62 poz. 627, Nr 115 poz. 1229, z 2002 r. Nr 74 poz. 676, Nr 113 poz. 984, Nr 233 poz. 1957, z 2003 r. Nr 46 poz. 392, Nr 80 poz. 717, Nr 80 poz. 721, Nr 162 poz. 1568, Nr 175 poz. 1693) Rada Gminy Kaźmierz uchwala co następuje:

§ 1

Uchwala się Gminny Program Ochrony Środowiska dla gminy Kaźmierz na lata 2004-2008stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Kaźmierz

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Uzasadnienie do uchwały Rady Gminy Kaźmierz
nr XVI/112/03 z dnia 22 grudnia 2003 roku
w sprawie uchwalenia „Gminnego Programu Ochrony Środowiska dla gminy Kaźmierz na lata 2004-2008”.

Podstawową przesłanką do podjęcia przedmiotowej uchwały jest art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska stanowiący, że Gminne Programy Ochrony Środowiska uchwala Rada Gminy. Poza przesłankami ustawowymi zasadniczym celem sporządzenia, uchwalenia i realizacji gminnego programu jest stworzenie na szczeblu lokalnym podstaw realizacji Polityki ekologicznej państwa poprzez:
- wyznaczenie celów krótkookresowych, średniookresowych i długookresowych
- określenie priorytetów z uzasadnieniem ich wyboru
- ustalenie harmonogramu działań ekologicznych
- oszacowanie kosztów związanych z realizacją programu, źródeł finansowania, podmiotów odpowiedzialnych za wdrożenie i realizację
- wyznaczenie wskaźników monitorowania realizacji dla poszczególnych zadań

Takie ujęcie wskazuje, że program jest jednocześnie formą strategii gminy w obszarze ochrony środowiska a jednocześnie nosi znamiona dokumentu operacyjnego z uwagi na strukturę i przytoczoną powyżej szczegółowość ujęcia elementów realizacji zadań.

Dokument ten powstał w ramach projektu pod nazwą „Europejski Dialog Gmin Wiejskich o Ochronie Środowiska”. Został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu Szamotulskiego uchwałą Nr 46/03 z dnia 1 grudnia 2003r. Docelowym założeniem organizatorów projektu było wypracowanie formy wspomagania gmin wiejskich w realizacji zadań z zakresu ochrony środowiska. Cel ten zostanie zrealizowany poprzez upublicznienie uchwalonego programu na stronach Biuletynu Informacji Publicznej. Jest więc celowym i uzasadnionym sprawne przeprowadzenie procedury administracyjnej i udostępnienie innym samorządom naszego programu i naszych doświadczeń aby zgodnie z założeniami służyły pomocą innym samorządom w opracowywaniu analogicznych programów.

Głównym celem Gminnego Programu Ochrony Środowiska dla gminy Kaźmierz na lata 2004-2008 jest sprecyzowanie i sformalizowanie założeń polityki ekologicznej gminy. Zidentyfikowane cele ogólne szczegółowe oraz przyjęte zadania realizacyjne wyznaczają kierunki działań samorządu na najbliższe lata.

W zakresie konsekwencji społecznych program pozwoli na lepsze zrozumienie i zaakceptowanie przez mieszkańców i współużytkowników środowiska proponowanej drogi realizacji zasad zrównoważonego rozwoju.

Zaproponowane w programie zadania obejmują w znacznej części działania edukacyjne i pozwalają zgodnie z zasadą przezorności przygotować - zwłaszcza sektor rolniczy – do funkcjonowania w warunkach Wspólnej Polityki Rolnej. Sygnalizowany obecnie problem dostosowania systemów składowania i przechowywania obornika oraz zbiorników na gnojówkę i gnojowicę w gospodarstwach rolnych stanie się wymogiem już od 2008 roku. W związku z tym wysiłek włożony w okresie dostosowawczym zbieżnym z horyzontem czasowym programu zaowocować może lepszą gotowością gospodarstw umożliwiającą korzystanie z zaproponowanych przez Unię Europejską form wsparcia sektora rolniczego. Element ten łącznie z zaproponowanym zadaniem przebudowy systemu zaopatrzenia w wodę obejmującym uzbrojenie terenów AG wzdłuż drogi krajowej nr 2 na odcinku Młodasko-Bytyń pozwalają przewidywać pozytywne skutki dla rozwoju gospodarczego naszej gminy.

W zakresie konsekwencji finansowych uchwalenie programu wpływa na budżet gminy w sposób pośredni. Realizacja zawartych w programie zadań oszacowana jest na kwotę przekraczającą 17 mln złotych. Zauważyć należy, że kwota ta obejmuje takie przedsięwzięcia jak przebudowa systemu zaopatrzenia w wodę na bazie przejętych od AWRSP ujęć wody, stacji uzdatniania i sieci wodociągowych, rozbudowa oczyszczalni ścieków w Kiączynie oraz rozbudowa sieci kanalizacyjnej i gazowej na terenie gminy. Największe zawarte w programie zadania inwestycyjne znalazły się wcześniej w strategii gminy dotyczącej rozbudowy infrastruktury.

Kolejną grupę zadań stanowią te, które wynikają wprost z obligatoryjnych zapisów legislacyjnych. Wskazać można tutaj opracowanie Gminnego Programu Gospodarowania Odpadami, dokonanie Przeglądu Ekologicznego Nieczynnego Składowiska Odpadów w Kopaninie oraz wykonanie rejestru źródeł spływu wód deszczowych. Z uwagi na nałożone przepisami wymogi realizacja wskazanych zadań przebiegałaby niezależnie od faktu ujęcia ich w uchwalanym programie ochrony środowiska a ich koszty obciążyłyby budżet gminy. Kolejna i najliczniejsza grupa zadań obejmuje działania edukacyjne oraz popularyzację problemów ochrony środowiska. Są tutaj również zadania o charakterze organizacyjnym, które nie generują znaczących wydatków budżetowych.

Reasumując, zaproponowany Program Ochrony Środowiska dla gminy Kaźmierz na lata 2004-2008 jest kompromisem obiektywnych potrzeb i realnych możliwości gminy. Wykonany został pod kierunkiem grupy ekspertów powołanej przez realizatora projektu – Związek Gmin Wiejskich RP przy współpracy Stowarzyszenia „Partnerzy dla Samorządu”. Opiera się na gruntownie dokonanej diagnozie stanu środowiska gminy Kaźmierz oraz na bazie analizy finansowej stanu obecnego i perspektyw gminy. Został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu Szamotulskiego uchwałą Nr 46/03 z dnia 1 grudnia 2003r. Jest pionierskim opracowaniem zrealizowanym w realiach naszej gminy. Walory programu postrzegać należy w podwójny sposób: jako dokument operacyjny realizacji polityki ekologicznej gminy Kaźmierz oraz jako doświadczenie służące pomocą innym samorządom i będące wzorem w opracowywaniu ich własnych programów.