Uchwała nr XLIII/257/05
Rady Gminy Kaźmierz
z dnia 30 grudnia 2005 r.


 

w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom zatrudnionym w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Gminę Kaźmierz dodatków motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw.

Na podstawie art.30 ust. 6 i 6b ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112, Nr 90, poz. 844, Nr 137, poz. 1304, Nr 203, poz. 1966, Nr 213, poz. 2081; z 2004 r. Nr 96, poz. 959 i Nr 179, poz. 1845, z 2005 r. Nr 10, poz. 71, Nr 167, poz. 1397, Nr 179, poz. 1487 i Nr 181, poz. 1526) Rada Gminy Kaźmierz uchwala:

Regulamin określający wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom zatrudnionym w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Gminę Kaźmierz dodatków motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw na rok 2006.

§ 1. Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o:

  1. szkole – należy przez to rozumieć przedszkole, szkołę, gimnazjum albo zespół szkół, dla której organem prowadzącym jest Gmina Kaźmierz;

  2. dyrektorze lub wicedyrektorze – należy przez to rozumieć dyrektora lub wicedyrektora jednostki, o której mowa w pkt1;

  3. nauczycielach – rozumie się nauczycieli zatrudnionych w jednostkach, o których mowa w pkt1;

  4. roku szkolnym – należy przez to rozumieć okres pracy szkoły od 1 września danego roku do 31 sierpnia roku następnego;

  5. klasie – należy przez to rozumieć także oddział lub grupę;

  6. uczniu – należy przez to rozumieć także wychowanka;

  7. Wójcie Gminy – rozumie się przez to Wójta Gminy Kaźmierz;

  8. rozporządzeniu należy przez to rozumieć rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. Nr 22, poz. 181).

§ 2. 1.Warunkiem przyznania nauczycielowi dodatku motywacyjnego jest:

1. uzyskiwanie osiągnięć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, a w szczególności:

1) uzyskiwanie przez uczniów, z uwzględnieniem ich możliwości oraz warunków pracy nauczyciela, dobrych osiągnięć dydaktyczno-wychowawczych potwierdzanych wynikami klasyfikacji lub promocji, efektami egzaminów i sprawdzianów albo sukcesami w konkursach, zawodach, olimpiadach,
2)
umiejętne rozwiązywanie problemów wychowawczych uczniów we współpracy z ich rodzicami,
3)
pełne rozpoznanie środowiska wychowawczego uczniów, aktywne i efektywne działanie na rzecz uczniów potrzebujących szczególnej opieki;

2. jakość świadczonej pracy, w tym związanej z powierzonym stanowiskiem kierowniczym, dodatkowym zadaniem lub zajęciem, a w szczególności:

1) systematyczne i efektywne przygotowywanie się do przydzielonych obowiązków,
2)
podnoszenie umiejętności zawodowych i wzbogacanie własnego warsztatu pracy,
3)
dbałość o estetykę i sprawność powierzonych pomieszczeń, pomocy dydaktycznych lub innych urządzeń szkolnych,
4)
prawidłowe prowadzenie dokumentacji szkolnej, w tym pedagogicznej,
5)
rzetelne i terminowe wywiązywanie się z poleceń służbowych oraz przestrzeganie dyscypliny pracy;

3. zaangażowanie w realizację czynności i zajęć, o których umowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 i 3 Karty Nauczyciela, a w szczególności:

1) udział w organizowaniu imprez i uroczystości szkolnych, prowadzenie zajęć pozalekcyjnych,
2)
udział w komisjach przedmiotowych i innych,
3)
opiekowanie się samorządem uczniowskim lub innymi organizacjami uczniowskimi działającymi na terenie szkoły,
4)
prowadzenie lekcji koleżeńskich, przejawianie innych form aktywności w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego nauczycieli,
5)
aktywny udział w realizowaniu innych zadań statutowych szkoły.

§ 3. 1.Wysokość środków finansowanych na dodatki motywacyjne wynosi:

- dla nauczycieli 4,0 % sumy planowanych rocznych wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli,
- dla dyrektorów 15 % sumy planowanych rocznych wynagrodzeń zasadniczych dyrektorów.

2. Dodatek motywacyjny nie może przewyższać 50 % otrzymywanego przez nauczyciela wynagrodzenia zasadniczego.

3. Dodatek motywacyjny przyznaje się na czas określony, nie krótszy niż 6 miesięcy i nie dłuższy niż jeden rok szkolny. Przyznanie lub zmiana dodatku motywacyjnego jest możliwa tylko w miesiącach wrześniu i lutym.

4. Dodatek motywacyjny nie przysługuje nauczycielom, którzy podejmują po raz pierwszy pracę w szkole oraz nauczycielom przebywającym na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 2 miesiące, urlopie dla poratowania zdrowia, urlopie macierzyńskim, wychowawczym i bezpłatnym. Powracający z urlopów, zwolnień i nowozatrudnieni nabywają prawo do dodatku motywacyjnego po przepracowaniu pełnego semestru poprzedzającego fakt przyznania dodatku na następny okres.

5. Wysokość dodatku motywacyjnego dla nauczyciela oraz okres jego przyznania, uwzględniając poziom spełnienia warunków, o których mowa w § 2, ustala dyrektor, a w stosunku do dyrektora – Wójt Gminy.

6. Dodatek motywacyjny wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.

§ 4. 1. Nauczycielowi, któremu powierzono stanowisko kierownicze przysługuje dodatek funkcyjny, z tym że:

1) dyrektorowi – w wysokości od 20 do 50 %
2) wicedyrektorowi – w wysokości od 10 do 30 %
średniego wynagrodzenia nauczyciela stażysty, o którym mowa w art. 30 ust. 3 Karty Nauczyciela.

2. Dodatek funkcyjny przysługuje także nauczycielom, którym powierzono obowiązki kierownicze w zastępstwie.

3. Wysokość dodatku funkcyjnego, o którym mowa w ust. 1 i 2, uwzględniając wielkość szkoły, liczbę uczniów i oddziałów, złożoność zadań wynikających z zajmowanego stanowiska, liczbę stanowisk kierowniczych w szkole, wyniki pracy szkoły oraz warunki lokalowe, środowiskowe i społeczne, w jakich szkoła funkcjonuje, ustala:

  1. dla dyrektora Wójt Gminy, a

  2. dla stanowisk kierowniczych, o których mowa w ust. 1 pkt 2, dyrektor szkoły.

§ 5. Nauczycielom realizującym dodatkowe zadania oraz zajęcia przysługuje dodatek funkcyjny, z tym że nauczycielowi któremu powierzono:

  1. wychowawstwo klasy – w wysokości 2 %

  2. funkcję opiekuna stażu – w wysokości 3 %

  3. funkcję kierownika świetlicy – w wysokości 10 %
    średniego wynagrodzenia nauczyciela stażysty, o którym mowa w art. 30 ust. 3 Karty Nauczyciela.

§ 6. 1. Prawo do dodatku funkcyjnego, o którym mowa w § 4 ust. 1 i 2 oraz w § 5 ust. 1, powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło powierzenie stanowiska kierowniczego, wychowawstwa lub funkcji, a jeżeli powierzenie to nastąpiło pierwszego dnia miesiąca – od tego dnia.

2. Dodatki funkcyjne, o których mowa w ust.1, nie przysługują w okresie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, w okresie stanu nieczynnego i urlopu dla poratowania zdrowia, w okresach za które nie przysługuje wynagrodzenie zasadnicze oraz od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel zaprzestał pełnienia stanowiska, wychowawstwa lub funkcji z innych powodów, a jeżeli zaprzestanie tego pełnienia nastąpiło pierwszego dnia miesiąca – od tego dnia.

3. Otrzymywanie dodatku, o którym mowa w § 4 ust. 1 i 2, nie wyłącza prawa do otrzymywania dodatku, o którym mowa w § 5 ust. 1.

4. Dodatek funkcyjny wypłaca się co miesiąc z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.

§ 7. 1. Nauczycielowi przysługuje dodatek za warunki pracy z tytułu pracy w trudnych, uciążliwych dla zdrowia warunkach określonych w przepisach § 8 i § 9 rozporządzenia w wysokości 25 % otrzymywanego przez nauczyciela wynagrodzenia zasadniczego za każdą efektywnie przepracowaną godzinę.

2. Dodatek za warunki pracy wypłaca się z dołu.

3. Dodatek za trudne warunki określone w ust. 1 przysługuje nauczycielom w okresie faktycznego wykonywania pracy, z którą dodatek jest związany oraz w okresie nie wykonywania pracy, za który przysługuje wynagrodzenie liczone jak za urlop wypoczynkowy.

4. W przypadku zbiegu prawa do dodatków za warunki pracy określone § 7 ust. 1 nauczycielowi przysługuje prawo do jednego dodatku.

5. Dodatek za warunki pracy ustala dla nauczyciela dyrektor szkoły, a dla dyrektora Wójt Gminy.


§ 8. 1. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową i godzinę doraźnego zastępstwa nauczyciela ustala się, dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w tej godzinie została zrealizowana w warunkach uprawniających do dodatku) przez miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru godzin, ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw.

2. Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego lub realizowanego wymiaru godzin nauczyciela, o której mowa w ust. 1, uzyskuje się mnożąc odpowiedni wymiar godzin przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.


§ 9. 1.Wynagrodzenie za godziny, o których mowa w § 8, przysługuje za godziny faktycznie zrealizowane oraz godziny ponadwymiarowe przypadające w dniach, w których nauczyciel nie mógł ich zrealizować z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, w szczególności w związku z:

- zawieszeniem zajęć z powodu epidemii lub mrozów,
- wyjazdem uczniów na wycieczki lub obozy,
- udziałem w imprezach organizowanych przez Szkołę,
- chorobą ucznia nauczanego indywidualnie, trwającą nie dłużej niż 1 tydzień,
- delegowaniem nauczyciela przez dyrektora Szkoły do innych zadań,
- urlopem okolicznościowym i szkoleniowym oraz z tytułu opieki nad dzieckiem,
- zwolnienia z pracy zawodowej na czas niezbędny do wykonywania doraźnej czynności wynikającej z funkcji związkowej.

2. Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy, oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia - za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć określony w art. 42 ust. 3 lub ustalony na podstawie art. 42 ust. 7 Karty Nauczyciela, pomniejszony o 1/5 tego wymiaru za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu, nie może być jednak większa niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym.

§ 10. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw wypłaca się z dołu w terminie do ostatniego dnia miesiąca.

§ 11. Dodatek za wysługę lat przysługuje za dni, za które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby lub konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które nauczyciel otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego.

§ 12. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Kaźmierz.

§ 13. Traci moc uchwała Rady Gminy Kaźmierz nr XXIX/189/04 z dnia 30 grudnia 2004 r. w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom zatrudnionym w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Gminę Kaźmierz dodatków motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw.

§ 14. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.