Uchwała nr XLIII/256/05
Rady Gminy Kaźmierz

z dnia 30 grudnia 2005 r.


w sprawie uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Kaźmierz.


 

Na podstawie art. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2005 roku Nr 236, poz. 2008) po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Szamotułach - Rada Gminy Kaźmierz uchwala:

Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kaźmierz.

ROZDZIAŁ I

Postanowienia ogólne

§ 1. 1. Regulamin określa szczegółowe wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości położonych na obszarze gminy Kaźmierz, rodzaje urządzeń przeznaczonych do gromadzenia odpadów komunalnych, częstotliwość i sposób pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości płynnych, obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, wymagania utrzymywania zwierząt gospodarskich oraz zasady wyznaczania obszarów podlegających obowiązkowej deratyzacji.
2.Gmina tworzy odpowiednie warunki do utrzymania czystości i porządku poprzez:

1) tworzenie polityki ekologicznej i współdziałanie w tym zakresie z sąsiednimi gminami,
2) propagowanie zachowań proekologicznych ludności,
3) utrzymanie urządzeń, sprzętu służącego do składowania i unieszkodliwiania odpadów, a szczególnie do selektywnej zbiórki odpadów,
4) utrzymanie, budowanie i modernizowanie z zastosowaniem najnowszych technologii składowiska odpadów komunalnych w ramach stowarzyszenia lub związku gmin
5) budowę, rozbudowę, modernizację i utrzymywanie oczyszczalni ścieków,
6) utrzymywanie szaletów publicznych,
7) wydawanie zezwoleń podmiotom gospodarczym na prowadzenie działalności w zakresie:
- odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości,
- opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych,
- prowadzenia ochrony przed bezdomnymi zwierzętami,
- prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części.
Zezwolenie takie może być wydane na wniosek przedsiębiorcy, który spełnia wymagania określone przez Wójta Gminy Kaźmierz i posiada odpowiednie środki techniczne do prowadzenia działalności,
8) bieżącą kontrolę w zakresie wykonywania niniejszej uchwały,
9) kierowanie zgodnie z Kodeksem wykroczeń na drogę karną spraw w stosunku do osób nie stosujących się do niniejszej uchwały.

§ 2. Ilekroć w dalszej części uchwały jest mowa o:

1) ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2005 r. Nr 236 poz. 2008),
2) właścicielach nieruchomości - należy przez to rozumieć także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomość w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomościami,
3) odpadach komunalnych - należy przez to rozumieć odpady powstające w gospodarstwach domowych, a także odpady nie zawierające odpadów niebezpiecznych pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych,
4) nieczystościach ciekłych – rozumie się przez to ścieki gromadzone przejściowo w zbiornikach bezodpływowych
5) zbiornikach bezodpływowych – rozumie się przez to instalacje i urządzenia przeznaczone do gromadzenia nieczystości ciekłych w miejscu ich powstania
6) bioodpadach – rozumie się przez to odpady ulegajace rozkładowi tlenowemu i beztlenowemu przy udziale mikroorganizmów.
7) selektywnej zbiórce odpadów – należy przez to rozumieć wyodrębnienie z odpadów komunalnych złomu, szkła, makulatury, tworzyw sztucznych, odpadów ulegających biodegradacji i odpadów niebezpiecznych
8) podmiotach gospodarczych - należy przez to rozumieć podmiot posiadający zezwolenie wójta na prowadzenie działalności w zakresie:
- odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości,
- opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych,
- prowadzenia ochrony przed bezdomnymi zwierzętami,
- prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części.
a także gminną jednostkę organizacyjną prowadzącą taką działalność na obszarze własnej gminy.

§ 3. 1. Stałe odpady komunalne są składowane na międzygminnym składowisku odpadów komunalnych w Rumianku lub w innym miejscu określonym w zezwoleniach wydanym podmiotom gospodarczym na odbiór odpadów komunalnych przez Wójta Gminy Kaźmierz.
2. Ciekłe odpady komunalne z terenów skanalizowanych są unieszkodliwiane w komunalnych oczyszczalniach ścieków zlokalizowanych w Kaźmierzu, Kiączynie i w Bytyniu, częściowo w zakładowych oczyszczalniach ZPS Hochland Polska w Kaźmierzu i PREBUD w Pólku. Z pozostałych terenów ciekłe odpady komunalne gromadzone są w szczelnych zbiornikach bezodpływowych i dowożone do wyznaczonych przy oczyszczalniach punktów zlewnych ścieków.

ROZDZIAŁ II

Szczegółowe wymagania i zasady utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości

§ 4. 1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku na terenie nieruchomości, dbają o estetyczny wygląd budynków i ich otoczenia oraz o należyty stan sanitarno-higieniczny.
2. Właściciele nieruchomości, na których znajdują się tereny lub obiekty użyteczności publicznej mają obowiązek ustawienia na tych terenach lub obiektach koszy na śmieci oraz ich systematycznego opróżniania, nie dopuszczając do przepełnienia.
3. Do gromadzenia odpadów ulicznych (na chodnikach, placach, zieleńcach itp.) stosuje się kosze uliczne. Zabrania się wrzucania do tych koszy odpadów pochodzących z obiektów działalności gospodarczej lub odpadów komunalnych pochodzących z prywatnych posesji.
4. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do prowadzenia selektywnej zbiórki następujących odpadów; makulatury, szkła białego, szkła kolorowego, metali i tworzyw sztucznych.
5. Do selektywnej zbiórki odpadów służą ogólnodostępne pojemniki rozmieszczone na terenie gminy.
6. Zabrania się wrzucania do pojemników innych odpadów komunalnych niezgodnych z zawartością pojemnika.
7. Na terenie nieruchomości zabrania się spalania tworzyw sztucznych, gumy, odzieży, mebli i innych odpadów komunalnych. Dopuszcza się w okresie od 15 października do 15 kwietnia spalanie suchych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, jeżeli spalanie to nie narusza odrębnych przepisów oraz nie powoduje uciążliwości dla sąsiadów
8. Powstające na terenie nieruchomości odpady roślinne należy gromadzić oddzielnie i przekazywać firmie wywozowej bądź kompostować i wykorzystywać na potrzeby własne właściciela posesji.
9. Odpady komunalne wielkogabarytowe należy gromadzić w wydzielonym miejscu na terenie posesji, w sposób nie utrudniający korzystania z nieruchomości przez osoby do tego uprawnione i usuwać możliwie jak najszybciej, w terminach uzgodnionych z firmą wywozową lub podmiotem prowadzącym zakład ich demontażu i utylizacji.

§ 5. 1. Obowiązek właścicieli nieruchomości oczyszczania chodnika, położonego wzdłuż nieruchomości, z błota, śniegu i lodu powinien być realizowany przez usuwanie śniegu umożliwiające przejście pieszych i nie powodujące zakłóceń w ruchu pojazdów oraz podjęcie działań zmierzających do ograniczenia śliskości chodnika. Piasek użyty do tych celów należy usunąć z chodnika niezwłocznie po ustaniu przyczyn jego zastosowania.
2. Po obfitych opadach śniegu Gmina jest zobowiązana zabezpieczyć transport do wywozu śniegu z terenów komunalnych o ile jego pozostawienie zagraża bezpieczeństwu lub uniemożliwia korzystanie z nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem.
3. Obowiązki, określone w ust.2 dotyczą również właściwych zarządców dróg.

§ 6. Mycie oraz naprawy pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami samochodowymi dopuszcza się przy zachowaniu następujących zasad:
1) dopuszcza się mycie poza myjniami samochodowymi wyłącznie samochodów osobowych
2) mycie pojazdów należy przeprowadzać w sposób nie uciążliwy dla posesji sąsiednich
3) ścieki powstające przy myciu pojazdów należy odprowadzać do kanalizacji sanitarnej bądź szamb. Niedopuszczalne jest odprowadzanie ich bezpośrednio do kanalizacji deszczowej, cieków i zbiorników wodnych.
4) Naprawy pojazdów samochodowych poza warsztatami samochodowymi mogą odbywać się na terenie nieruchomości pod warunkiem, że nie są uciążliwe dla nieruchomości sąsiednich a powstające odpady będą gromadzone w sposób umożliwiający ich usunięcie zgodnie z przepisami ustawy.

ROZDZIAŁ III

Rodzaje, pojemność i utrzymanie urządzeń do zbierania i gromadzenia odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych i terenach przeznaczonych do użytku publicznego

§ 7. 1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez wyposażenie nieruchomości w pojemniki i kontenery o odpowiedniej pojemności uwzględniającej normy:

    1. co najmniej jeden pojemnik 110 l na każde gospodarstwo domowe;

    2. co najmniej jeden pojemnik 110 l na każdy lokal handlowy o powierzchni do 50 m2 oraz dodatkowo jeden pojemnik 110 l na każde kolejne 50 m2 powierzchni;

    3. co najmniej 10 l na każde miejsce konsumpcyjne w lokalu gastronomicznym;

    4. co najmniej jeden pojemnik 110 l na każdych 10 zatrudnionych w zakładzie rzemieślniczym, usługowym lub produkcyjnym;

    5. co najmniej jeden kontener KP7 dla wspólnot mieszkaniowych przekraczających 10 lokali mieszkalnych.

2. Do okresowo zwiększonej ilości odpadów komunalnych dopuszcza się stosowanie oprócz typowych kontenerów i pojemników również worki śmieciowe po uzgodnieniu z odbiorcą odpadów.
3. Do gromadzenia odpadów służą standardowe pojemniki o pojemnościach 110 l. 120 l. 1100 l. oraz kontenery KP7 o poj. 7 m3.
4. Odpady powstałe w wyniku remontu i modernizacji lokali i budynków (gruz) gromadzić należy w sposób ograniczający pylenie.
5. Do gromadzenia odpadów ulicznych (na chodnikach, placach, zieleńcach itp.) stosuje się kosze uliczne.
6. Właściciele obiektów i terenów, na których organizowane są imprezy masowe mają obowiązek zapewnienia dostatecznej liczby kontenerów i pojemników do gromadzenia odpadów a także szaletów przenośnych.

§ 8. 1Każdy właściciel nieruchomości jest zobowiązany do zawarcia umowy z wybranym przez siebie podmiotem uprawnionym do świadczenia na terenie gminy Kaźmierz usług w zakresie odbioru odpadów komunalnych oraz w przypadku nieruchomości nieprzyłączonych do sieci kanalizacji sanitarnej w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.
2. Obowiązkiem właściciela nieruchomości jest wyposażenie jej w urządzenia służące do gromadzenia odpadów komunalnych poprzez: zakup tych urządzeń, wydzierżawienie od uprawnionego podmiotu gospodarczego lub w inny sposób ustalony w drodze umowy z takim podmiotem.
3. Odpady komunalne mogą być gromadzone jedynie w zamkniętych i szczelnych pojemnikach, kontenerach lub workach z tworzywa, wyłącznie do tego celu przeznaczonych.
4. Właściciel nieruchomości ma obowiązek utrzymywać pojemniki na odpady w takim stanie sanitarnymi i technicznym, aby korzystanie z nich mogło odbywać się bez przeszkód i nie powodowało zagrożeń dla zdrowia użytkowników, a w szczególności utrzymania ich w czystości oraz dezynfekowania co najmniej raz na pół roku.
5. Pojemniki powinny być ustawione w granicach nieruchomości w miejscu wyznaczonym, na równej nawierzchni, w miarę możliwości utwardzonej, zabezpieczonej przed zbieraniem się wody i błota. Miejsce to właściciel posesji jest zobowiązany utrzymać w czystości.
6. Właściciel nieruchomości jest zobowiązany zapewnić pracownikom podmiotu gospodarczego dostęp do pojemników w czasie ustalonym w umowie o odbiór odpadów, w sposób umożliwiający opróżnienie pojemników bez narażania na szkodę ludzi, budynków bądź pojazdów. W przypadku braku takiego dostępu pojemniki w wyznaczonym terminie odbioru odpadów komunalnych winny być udostępnione przed posesją

§ 9. 1. Zabrania się gromadzenia w pojemnikach na odpady komunalne śniegu, lodu, gorącego popiołu i żużla, gruzu budowlanego, szlamów, substancji toksycznych, żrących i wybuchowych, a także odpadów z działalności gospodarczej.
2. Zabrania się spalania w pojemnikach jakichkolwiek odpadów komunalnych.

§ 10.  1. Właściciele nieruchomości, którzy nie mają możliwości podłączenia nieruchomości do sieci kanalizacji sanitarnej, są zobowiązani wyposażyć tę nieruchomość w przydomową oczyszczalnie ścieków lub w szczelny bezodpływowy zbiornik (szambo) gromadzić w nim ciekłe odpady i nie dopuścić do przepełnienia zbiornika, przenikania nieczystości do gleby, wód czy kanalizacji deszczowej.
2. Właściciel nieruchomości rolnej zobowiązany jest oddzielić ścieki komunalne od ścieków z gospodarstwa rolnego, a w szczególności:

1) wszystkie produkowane w gospodarstwie płynne i stałe odchody zwierzęce i odpady należy przechowywać w specjalnych, szczelnych zbiornikach lub na płytach,
2) zbiorniki na płynne odchody zwierzęce oraz bezodpływowe zbiorniki do gromadzenia nieczystości ciekłych muszą mieć nieprzepuszczalne dno i ściany oraz szczelną pokrywę,
3) należy eliminować przechowywanie obornika w pryzmach polowych bezpośrednio na gruncie,
4) posadzki pomieszczeń inwentarskich i płyty gnojowe muszą być zabezpieczone przed przenikaniem wycieków do gruntu i zaopatrzone w instalacje odprowadzające wycieki do zbiorników na gnojówkę,
5) pojemność płyty gnojowej i zbiorników na gnojówkę powinna wystarczyć na przechowywanie tych nawozów przez okres co najmniej 6 miesięcy,
6) wszystkie produkowane w gospodarstwie pasze soczyste powinny być przechowywane w specjalnych zbiornikach (silosach) lub na płytach,
7) soki kiszonkowe powinny być odprowadzane do studzienek zbiorczych, stanowiących integralną część składową silosów płaskich lub wieżowych,
8) soki kiszonkowe zbierane w studzienkach należy rozlewać na pola lub łąki, z których pochodziła masa roślinna do zakiszania,
9) należy eliminować pryzmy kiszonkowe sporządzone bezpośrednio na gruncie.

ROZDZIAŁ IV

Częstotliwość i sposób pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości

§ 11. 1. Wywóz odpadów komunalnych stałych z terenu gminy wykonuje na podstawie zawartej umowy podmiot gospodarczy posiadający zezwolenie Wójta Gminy Kaźmierz
2.  Stałe odpady komunalne należy usuwać z terenu nieruchomości mieszkaniowych sukcesywnie, w terminach uzgodnionych z podmiotem gospodarczym, nie rzadziej niż raz w miesiącu.
3. Potwierdzeniem odbioru odpadów komunalnych z terenu nieruchomości jest zawarta umowa i wystawiona faktura lub dowód zapłaty za usługę odbioru odpadów. Z dokumentu wynikać musi okres, za jaki go wystawiono oraz ilość odebranych odpadów. Wymienione dokumenty należy przechowywać przez okres 1 roku i przedstawić w przypadku kontroli,
4. Wysegregowane odpady komunalne należy wrzucać do pojemników na surowce wtórne.
5. Częstotliwość usuwania odpadów komunalnych z nieruchomości niemieszkaniowych:

1) z terenu nieruchomości zajętych na cele produkcyjno-usługowe, nie rzadziej niż raz w tygodniu
2) z obiektów handlowych sukcesywnie , nie rzadziej niż raz w tygodniu
3) z terenów przeznaczonych do użytku publicznego sukcesywnie, nie rzadziej niż raz w tygodniu
4) z terenów publicznych imprez masowych i plenerowych sukcesywnie niezwłocznie po zakończeniu imprezy

§ 12. Usuwanie nieczystości płynnych:
1) wywóz nieczystości płynnych z szamb wykonuje wyspecjalizowany podmiot gospodarczy posiadający zezwolenie Wójta Gminy na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych,
2) nieczystości ciekłe muszą być usuwane ze zbiornika bezodpływowego z częstotliwością i w sposób gwarantujący zabezpieczenie przed jego przepełnieniem,
3) do wywozu nieczystości płynnych z szamb wyznacza się punkty zlewne na terenie oczyszczalni ścieków w Kiączynie i Bytyniu,
4) zabronione jest odprowadzanie nieczystości płynnych do kanalizacji deszczowej, urządzeń melioracyjnych, rowów itp. bądź wylewanie ich na polach razem z gnojówką i gnojowicą.
5) dokument świadczący o wykonaniu usługi wydany przez podmiot gospodarczy należy zachować przez okres 1 roku.

ROZDZIAŁ V

Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem miejsc przeznaczonych do wspólnego użytku

§ 13. 1. Osoby będące właścicielami lub opiekunami psów i innych zwierząt domowych są zobowiązane do sprawowania właściwej opieki nad tymi zwierzętami, w szczególności nie pozostawiania ich bez nadzoru oraz utrzymywania tych zwierząt w sposób uniemożliwiający wydostanie się ich z nieruchomości. Właściciele lub opiekunowie psów ponoszą za nie pełną odpowiedzialność.
2. Zwierzęta domowe nie mogą stwarzać zagrożeń i uciążliwości.
3. Na tereny użyteczności publicznej psy mogą być wyprowadzane tylko na smyczy, a agresywne na smyczy i w kagańcu. Zwolnienie psa ze smyczy jest dozwolone tylko w miejscach mało uczęszczanych i pod warunkiem, że pies ma kaganiec.
4. Właściciele zwierząt domowych są zobowiązani do usunięcia spowodowanych przez nie zanieczyszczeń na klatkach schodowych, a także na terenach użyteczności publicznej takich jak chodniki, parki, skwery, zieleńce itp.
5. Zakazuje się wprowadzania psów lub innych zwierząt do obiektów użytku publicznego, placówek handlowych lub gastronomicznych, jeżeli zakaz taki wynika z wyraźnego oznakowania dokonanego przez właściciela nieruchomości (placówki lub obiektu). Zakaz nie dotyczy psów przewodników dla niepełnosprawnych.
6. Zakazuje się wprowadzania psów na tereny kąpielisk a także do piaskownic i innych urządzeń służących dzieciom do zabawy.
7. Nieruchomości, na których przebywają psy agresywne oraz mogące stwarzać zagrożenie powinny być wyposażone w widoczną, estetyczną i czytelną tabliczkę z napisem ostrzegawczym "uwaga pies".
8. Posiadacze psów są zobowiązani stworzyć takie warunki, aby psy nie zagrażały osobom trzecim.
9. Psy wałęsające się bezpańsko bez nadzoru właściciela będą podlegały odłowieniu, a kosztami odłowienia zostanie obciążony właściciel psa. W przypadku niemożliwości ustalenia właściciela, pies zostanie oddany do schroniska.
10. Za szkody wyrządzone przez zwierzę odpowiada właściciel zwierzęcia.

ROZDZIAŁ VI

Wymagania utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej

§ 14. 1. Utrzymywanie zwierząt gospodarskich na nieruchomościach położonych na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej nie może stwarzać uciążliwości dla mieszkańców takich jak: hałas, odór oraz zagrożeń dla środowiska.
2. Na terenach w granicach administracyjnych gminy Kaźmierz, wyłączonych z produkcji rolniczej, dopuszcza się utrzymywanie zwierząt gospodarskich pod następującymi warunkami:

1) zezwala się na utrzymywanie zwierząt gospodarskich na terenie nieruchomości za wyjątkiem zabudowy wielorodzinnej i nieruchomości zabudowanych obiektami użyteczności publicznej,
2) właściciele nieruchomości są zobowiązani do utrzymania obejść gospodarczych w należytej czystości i porządku i w odpowiednim stanie sanitarnym.
3) wszelkie zwierzęta gospodarskie utrzymywane na nieruchomości muszą zostać zabezpieczone przed opuszczeniem tej nieruchomości,

ROZDZIAŁ VII

Wyznaczanie obszarów podlegających deratyzacji na terenie gminy Kaźmierz i sposoby jej przeprowadzania

§ 15. 1. W przypadku wystąpienia zagrożenia wprowadza się obowiązek przeprowadzania na terenie gminy obowiązkowej deratyzacji.
2. W przypadku pogorszenia sytuacji epidemiologicznej na terenie gminy, bądź w określonych wsiach mogą być ustalone dodatkowe terminy przeprowadzenia akcji deratyzacji w tym zakresie.
3. Akcja deratyzacji przeprowadzana jest na wniosek Powiatowego Inspektora Sanitarnego
4. Właściciele nieruchomości są zobowiązani przeprowadzić deratyzację na własny koszt i we własnym zakresie.
5. Terminy przeprowadzania obowiązkowej deratyzacji Wójt podaje do publicznej wiadomości poprzez obwieszczenie.

ROZDZIAŁ VIII

Warunki udzielania zezwoleń na świadczenie usług.

§ 16. 1. Wymagane jest uzyskanie zezwolenia na prowadzenie przez podmioty inne niż gminne jednostki organizacyjne działalności w zakresie:

1) odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości,
2) opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych,
3) prowadzenia ochrony przed bezdomnymi zwierzętami,
4) prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części.

2. Gminne jednostki organizacyjne prowadzące działalność, o której mowa w ust. 1 muszą spełnić wymagania do udzielenia zezwolenia określone i podane do publicznej wiadomości przez Wójta.
3. Zezwolenie, o którym mowa w pkt 1 udziela w drodze decyzji Wójt. Zezwolenie może otrzymać każdy podmiot, który spełnia wymagania ustawowe.
4. Jeżeli podmiot, który uzyskał zezwolenie nie wypełni określonych w nim warunków, Wójt może cofnąć zezwolenie w drodze decyzji bez odszkodowania.

§ 17.  Wysokość stawek opłat za odbieranie odpadów komunalnych i opróżnianie zbiorników bezodpływowych ustala podmiot gospodarczy wykonujący usługę.

§ 18. Wysokość stawek opłat określonych w § 17. nie może przekraczać górnych stawek opłat za świadczenie tych usług komunalnych określonych w odrębnej uchwale Rady Gminy

ROZDZIAŁ IX

Przepisy końcowe

§ 19. Każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek umożliwienia wstępu na teren nieruchomości osobom upoważnionym przez Wójta Gminy Kaźmierz do przeprowadzenia kontroli realizacji przepisów zawartych w niniejszej uchwale.

§ 20. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Kaźmierz.

§ 21. Traci moc uchwała Nr VIII/40/99 Rady Gminy Kaźmierz z dnia 24 marca 1999 r. w sprawie ustalenia zasad utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kaźmierz.

§ 22. Uchwała podlega ogłoszeniu w sposób zwyczajowo przyjęty.

§ 23.  Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.