UCHWAŁA NR XVI/107/03
RADY GMINY KAŹMIERZ
z dnia 22 grudnia 2003 roku

w sprawie: Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2004, stanowiącego część gminnej strategii integracji polityki społecznej

Na podstawie art. 41 ust. 2 i 5 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2001 r. Nr 128 poz. 1401, z 2002 r. Nr 147, poz. 1231, Nr 167, poz.1372, z 2003 r. Nr 80, poz. 719, Nr 122, poz.1143) Rada Gminy Kaźmierz uchwala, co następuje:

§ 1

Uchwala się Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2004, stanowiący część gminnej strategii integracji i polityki społecznej w brzmieniu określonym w załączniku nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Kaźmierz oraz Kierownikowi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaźmierzu.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2004 r.

Załącznik nr 1
do uchwały nr XVI/107/03 z dnia22.12.2003 r.

GMINNY PROGRAM
PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
ORAZ ZAPOTRZEBOWANIE NA ŚRODKI FINANSOWE
DLA GMINNEJ KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
NA REALIZACJĘ PROGRAMU W ROKU 2004

  1. Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu:

  1. Prowadzenie Punktu Informacyjno-Konsultacyjno-Terapeutycznego dla osób nadużywających napojów alkoholowych i ich rodzin:

  1. dostarczanie informacji o możliwości podjęcia terapii, motywowanie do podjęcia leczenia, udzielanie wsparcia i pomocy psychospołecznej osobom po zakończeniu terapii odwykowej,

  2. diagnozowanie, kierowanie na leczenie oraz prowadzenie terapii,

  3. współpraca ze specjalistycznymi poradniami leczenie odwykowego.

  1. Utrzymanie i pokrywanie kosztów administrowania budynku Punktu Informacyjno-Konsultacyjno-Terapeutycznego przy ul. Kościelnej 2 w Kaźmierzu.

  2. Zakup i dystrybucja materiałów informacyjno-edukacyjnych dotyczących problemów uzależnień.


  1. Udzielanie rodzinom, w którym występują problemy alkoholowe pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrona przed przemocą w rodzinie:

  1. Informowanie o możliwości i miejscu korzystania z interwencji prawno-administracyjnej wobec przemocy w rodzinie.

  2. Opracowywanie materiałów informacyjnych o możliwości uzyskania pomocy w gminie, powiecie i województwie.


  1. Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych:

  1. Współfinansowanie świetlic opiekuńczo-wychowawczych i profilaktycznych oraz sportowych zajęć pozalekcyjnych, a także dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych.

  2. Finansowanie i kierowanie dzieci i młodzieży na obozy z programem profilaktycznym i socjoterapeutycznym.

  3. Organizowanie i finansowanie wypoczynku zimowego i letniego w formie półkolonii dla dzieci i młodzieży z wykorzystaniem programu profilaktycznego.

  4. Finansowanie szkolnych programów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży.

  5. Wspieranie i współfinansowanie lokalnych imprez sportowych i sportowo-rekreacyjnych, szczególnie dla dzieci i młodzieży, mających wyraźne odniesienie profilaktyczne, odbywające się bez alkoholu i w szczególny sposób eksponujące ten fakt jako styl życia.

  6. Finansowanie szkoleń z zakresu profilaktyki dla przedstawicieli: policji, pracowników socjalnych, nauczycieli, GKRPA, wolontariuszy oraz sprzedawców napojów alkoholowych w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

  1. Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych:

  1. Współpraca z innymi organizacjami zajmującymi się problemem uzależnień.

  2. Współpraca i wspieranie ruchów samopomocowych.

  1. Wspieranie zatrudnienia socjalnego:

  1. Współfinansowanie Centrów Integracji Społecznej.

  1. Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 13¹ i art. 15 ustawy oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.

  1. Systematyczne kontrole podmiotów gospodarczych posiadających zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych w zakresie przestrzegania wszystkich warunków określonych w ustawie, zezwoleniu i innych aktach normatywnych dotyczących handlu alkoholem.

  2. Prowadzenie odpowiednich czynności wyjaśniających, zmierzających do ustalenia osób dopuszczających się naruszania przepisów zabraniających reklamy i promocji napojów alkoholowych oraz sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwym, osobom do lat 18, na kredyt lub pod zastaw.

  3. Prowadzenie odpowiedniego postępowania pozwalającego na zgromadzenie materiałów niezbędnych do występowania przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego w sprawach związanych naruszeniem przepisów w art. 13¹ i art. 15 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

  1. Zasady wynagradzania Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kaźmierzu:

  1. Ustala się następujące zasady wynagradzania członków GKRPA za pracę w powyższej Komisji:

  1. członkowie Komisji otrzymywać będą wynagrodzenie w wysokości 120 zł brutto miesięcznie,

  2. przewodniczący Komisji otrzymywać będzie wynagrodzenie w wysokości 360 zł brutto miesięcznie.

  1. W przypadku uczestnictwa w szkoleniach, naradach lub wykonywania czynności wynikających z Regulaminu Pracy Komisji poza terenem gminy członkom Komisji przysługiwać będzie zwrot kosztów podróży i dieta na zasadach przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej.

ZAŁĄCZNIK